معرفی رشته:

 

در حال حاضر رشته تکنولوژی رادیولوژی در مقاطع کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته ( دوره روزانه ) دایر می باشد.برنامه آموزشی این رشته، در راستای تربیت کارشناسان پرتو شناسی با توانمندی مناسب جهت استفاده از دستگاه‌ها و فناوری‌های جدید در زمینه تصویر برداری پزشکی طراحی شده است. در این دوره دانشجویان تجارب نظری و بالینی در زمینه‌های مختلف تصویربرداری از روش‌های ساده و روتین رادیوگرافی تا تکنیک‌های پیشرفته تصویربرداری از جمله سی‌تی‌اسکن, MRI، سونوگرافی ، آنژیوگرافی و رادیوگرافی تخصصی را کسب می‌نمایند. فراگیران طی دوره کارشناسی علاوه برآنکه جنبه‌های عمومی قانون مراقبت از بیمار را فرا می‌گیرند؛ باید قوانین مربوط به حفاظت در برابر اشعه را نیز فرابگیرند؛ تا بتوانند در اتاق‌های رادیوگرافی با کمترین مقدار اشعه، تصویربرداری نمایند . دانشجویان در طی این دوره با انواع دستگاههای تصویربرداری آشنا شده و نحوه انجام تکنیکهای تصویربرداری ساده تا پیشرفته (شامل سیستم‌های دیجیتال، MRI، سی‌تی‌اسکن، سونوگرافی مدرن و ...)، انجام پرتونگاری با استفاده از مواد کنتراست تزریقی و غیر تزریقی تحت نظارت پزشک متخصص، مشارکت در انجام روشهای اختصاصی تصویربرداری پزشکی مانند مشارکت در انجام آنژیوگرافی، انجام تمام امور مربوط به تاریک‌خانه رادیولوژی و همچنین شرکت در فعالیتهای پژوهشی پرتوشناسی در زمینه‌های تشخیصی و درمانی را فرا می‌گیرند.

متوسط طول دوره کارشناسی پیوسته رادیولوژی 4 سال است. دروس به صورت علمی و عملی- نظری وکارآموزی عرضه می‌شود.

فارغ التحصیلان امکان فعالیت در بخش های مختلف تصویر برداری پزشکی از جمله : رادیولوژی ، فلوروسکوپی ، سی تی اسکن ، ام آر آی ، ترکم سنجی استخوان ، ماموگرافی ،رادیوتراپی ،پزشکی هسته ای ،اولتراسونوگرافی ، آنژیوگرافی عمومی و آنژیوگرافی قلب و عروق کرونر ، سنگ شکن کلیه و مجاری ادراری و رادیوگرافی صنعتی را دارا می باشند.

آینده شغلی :

1-انجام دوره طرح نیروی انسانی بعد از اتمام دوره کارشناسی به مدت دو سال ( به کارگیری نیروهای فارغ التحصیل در مراکز درمانی دولتی جهت آینده شغلی )

2- جذب در مراکز درمانی مانند بیمارستانها اعم از دولتی یا خصوصی، درمانگاهها، کلینیک‌های رادیولوژی و سایر مراکز تصویربرداری

 

آینده تحصیلی :

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی تشخیصی قادر خواهند بود پس از فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی ارشد و بالاتر در رشته‌های زیر ادامه تحصیل دهند.

 

مسیر ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد:

آمار زیستی

آموزش پزشکی

اپیدمیولوژی

اقتصاد بهداشت( با 2 گرایش توسعه بهداشت و درمان؛سیاستگذاری و برنامه ریزی بهداشت و درمان)

انفورماتیک پزشکی

ارزیابی فناوری سلامت(HTA)

برنامه ریزی یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی

تاریخ علوم پزشکی

فن آوری تصویر برداری پزشکی

رادیوبیولوژی و حفاظت پرتویی

رفاه اجتماعی

علوم تشریح

فیزیک پزشکی

فناوری اطلاعات سلامت

کتابداری و اطلاعات رسانی پزشکی

مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

مهندسی پزشکی(بیوالکتریک)

مهندسی پزشکی (زیست مواد)

نانو تکنولوژی پزشکی

زیست فناوری پزشکی(بیوتکنولوژی)

علوم داروهای پرتوزا

مهندسی هسته ای(گرایش مهندسی راکتور) –دانشگاه آزاد

مهندسی هسته ای (گرایش پرتو پزشکی) –دانشگاه آزاد

مهندسی هسته ای( گرایش چرخه سوخت) –دانشگاه آزاد

مهندسی پزشکی(گرایش بیوالکتریک) –دانشگاه آزاد

مهندسی پزشکی(گرایش بیومکانیک) –دانشگاه آزاد

مهندسی پزشکی(گرایش مهندسی بافت) –دانشگاه آزاد

مهندسی پزشکی(گرایش توانبخشی) –دانشگاه آزاد

مهندسی پزشکی(بیومتریال) –دانشگاه آزاد

نانو فناوری–دانشگاه آزاد

بیو فیزیک–دانشگاه آزاد

 

مسیر ادامه تحصیل در مقطع دکترای آموزشی وپژوهشی

فیزیک پزشکی

بیوفیزیک

سم شناسی تشعشع

آناتومی