شیوه نامه برگزاری آزمون های مجازی بدون حضور دانشجویان در مرکز آزمون الکترونیک دانشگاه

 

نظر به تصمیم معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سمنان به برگزاری آزمون های آنلاین برای دانشجویان ، دستورالعمل ذیل به عنوان چارچوب کلی آزمونها ارائه می گردد: با توجه  به عدم امکانان نظارت مستقیم فراگیران توسط مراقبین در هنگام اجرای آزمون ، لازم است در نحوه برگزاری آزمون (مانند طراحی سئوالها ،زمان آزمون، شیوه نمره دهی و .....) مداخلاتی انجام پذیرد تا روایی و پایایی آزمون مورد تایید قرار گیرد، جهت برقراری حداکثر روایی و پایایی و سودمندی آزمون رعایت اقدامات ذیل اولویت دارند:

کلیات:

  1. مسئولیت تامین امکانات سخت افزاری و نرم افزاری بر عهده دانشجو می باشد.
  2. جهت برگزاری آزمون های آنلاین از سامانه شرکت فرادید رایان افزار استفاده خواهد شد.
  3. زمان کل آزمون با توجه به تعداد سئوالات و نوع سئوال تعیین خواهد شد.
  4. زمان کل ازمون با توجه به زمان اختصاص داده شده به هر سئوال تنظیم خواهد شد.
  5. مدیریت زمان برای پاسخ دهی با رعایت حداکثر زمان مجاز مورد استفاده در هر سئوال به عهده دانشجو می باشد.
  6. مدت زمان ورود به آزمون یک سوم زمان کل آزمون می باشد . لازم به ذکر است که برای آزمونهای با زمان پاسخگویی 30 دقیقه و بیشتر از 30 دقیقه حداکثر زمان به ورود به آزمون 10 دقیقه خواهد بود 

 

نقش دانشجویان:

 دانشجویان لازم است قبل از برگزاری آزمون نسبت به تامین امکانات سخت افزاری ، نرم افزاری و اتصال به اینترنت اقدام نمایند .

1- دانشجویان فقط باید از مرورگر chrom  برای ورود به سامانه آزمون الکترونیک استفاده نمایند . 

2- دانشجو می تواند از pc ،لب تاپ ،تبلت و گوشی موبابل که امکان ورود به سامانه را داشته باشد استفاده نماید.

3- دانشجو ملزم است یک هفته قبل از شروع بازه زمانی آزمونها ، به پنل خود مراجعه کرده و از تعریف شدن همه دروس خود اطمینان حاصل نماید. مسئولیت عدم اطلاع به عهده دانشجو خواهد بود و لازم است در صورتیکه درس تعریف نشده است ، از طریق آموزش دانشکده پیگیری نماید.

4- دانشجویان موظف هستند  30 دقیقه قبل از شروع آزمون ، وارد سامانه آزمون شوند و چنانچه خللی در ورود به سامانه وجود داشته باشد باید بلافاصله موارد را به اطلاع کارشناس مربوطه برسانند.

5- مسئولیت تدارک رایانه و اتصال به اینترنت در روز و ساعت آزمون بر عهده خود دانشجو می باشد .

6- در صورتی که دانشجو قادر به تامین تجهیزات لازم برای آزمون مجازی نباشد لازم است حداقل 24 ساعت قبل از شروع آزمون به آموزش دانشکده مربوطه اطلاع دهد تا جهت کمک به دانشجو ، دانشکده راهکار مناسب را ارائه نماید.

7- در صورتی که دانشجو به دلیل اشکالات نرم افزاری یا سخت افزاری (مانند قطعی برق ، قطعی اینترنت و ....) از ورود به آزمون باز ماند لازم است حداکثر تا 24 ساعت آینده دلیل عدم شرکت در ازمون را به صورت مکتوب و همراه با مستندات به اداره آموزش دانشکده خود اعلام نماید تا در خصوص وضعیت آتی ایشان تصمیم گیری شود .

در این حالت اداره آموزش دانشکده ضمن بررسی صحت ادعای مطرح شده توسط دانشجو ( بررسی لاگ دانشجو – بررسی وضعیت مخابرات شهر مورد تقاضا) ، در صورت تایید اظهارات دانشجو ، دانشکده  اقدام به برگزاری مجدد آزمون بصورت حضوری ، ترجیحا در اولین امکان حضور دانشجو خواهد نمود.

در صورت برگزاری آزمون مجدد برای دانشجویان مورد اشاره در بند7 ، رعایت 2 مورد ذیل الزامی است:

* سئوالهای مطرح شده در این آزمون با آزمون پیشین متفاوت خواهد بود.

* این آزمون به صورت حضوری و تحت نظارت مستقیم مراقبین اداره آموزش دانشکده خواهد بود.

8.در خصوص دانشجویان بین الملل که در خارج از کشور به سر می برند و دچار اشکال در سامانه آزمون شده اند لازم است از صفحه رایانه که در آن ساعت و تاریخ مشخص می باشد فیلم یا عکس تهیه گردد و به آموزش پردیس بین الملل ارسال نمایند که پس از تائید ، در خصوص زمان و نحوه برگزاری آزمون مجدد ، آموزش پردیس بین الملل تصمیم گیری لازم را انجام می دهد.

** نکات مهم 

1- حتی الامکان از گوشی برای انجام آزمون استفاده نکنید .

2- از استفاده از HotSpot برای انتقال اینترنت به دستگاه های دیگر خودداری کنید . زیرا با کم و زیاد شدن پهنای باند HotSpot ایجاد اختلال در روند آزمون وجود دارد . (با کم زیاد و زیاد شدن پهنای باند HotSpot امکان قطع شدن ارتباط با سرور وجود داشته در صورتی که در ظاهر شما هنوز سامانه آزمون هستید . 

3- برای آزمونهای تشریحی و ترکیبی حتما از کامپیوتر و یا لب تاپ استفاده کنید . 

4- در صورت استفاده از گوشی تلفن همراه حتما از شارژ تلفن و شارژ اینترنت تلفن همراه خود مطمئن باشید . 

5- حتما در مدیریت زمان ورود و زمان پاسخدهی دقت کنید . 

6- حتما به توضیحات ابتدای آزمون دقت کنید . برخی از نکات مهم در این توضیحات یادآوری شده اند . 

7- در صورت هر گونه بروز مشکل از طریق شماره تلفن 02333614776 و یا شماره تلفن همراه 09102537097 با آقای مهندس کوچ پی ده تماس بگیرید . 

 

ورود به سامانه آزمون